Všechny vůně lze rozdělit podle typu, kategorie nebo původu. Rozlišují se především podle nejsilnější vonné složky, která je z vůně cítit. Pokud víte, z jaké rodiny vůně pochází, snáze si představíte, jak voní. Většina lidí má jednu nebo dvě oblíbené kategorie vůní. Stejně tak to funguje i s vaší oblíbenou barvou, nebo dokonce pokud dáváte přednost slanému či sladkému.
Vůně můžete rozdělit na svěží (lehké) a teplé (těžké). Do každé z nich můžete zahrnout další podkategorie. Svěží jsou především citrusové, květinové a vůně s mořskými tóny a aromatické jsou teplé, oudové nebo dřevité, fougere, orientální a kožené vůně. Chyprové a dřevité vůně jsou na pomezí svěží a hřejivé.
Volba parfému může o člověku hodně vypovědět. Stejně tak, jako grafolog dokáže odhalit povahu člověka na základě jeho podpisu, tak i podpis parfému na naší pokožce vypráví jedinečný příběh o naší osobnosti. Podle expertů v oblasti parfumérství, člověk podvědomě inklinujeme k vůním, které odrážejí jeho osobnost. Napovíme Vám, jak si různé osobnostní rysy vybírají parfémy. Květinové a cistrusové vůně milují romantické jemné duše a například klasické aldehydové, dřevité nebo oudové parfémy budou vyhovovat zralým sebejistým povahám. Samozřejmě vyjímky potvrzují pravido a výběr vůně je pouze na Vás! Na nic nečekejte a vybírejte.
Aldehyd je typ alkoholu, který známe již od roku 1920 a jeho typická vůně Vám bude připomínat mýdlo. Jejich průkopníkem je asi nejznámější parfém na světě, Channel no.5. Působí velmi sofistikovaně a příjemně se nosí během celého roku. Aldehydy jsou hojně používanou parfémovou ingrediencí.
Ambrou je myšlena vonná směs látek extrahovaných z jednoho či více druhů pryskyřic. Nejčastěji se potkáme se slanou ambrou, která Vám bude připomínat vůni kamene vytaženého z mořské slané vody nebo sladkou ambrou, která zlehka voní po minerálech a vanilce. A právě proto, že takto vzniklá tekutina má zlatavou barvu dostala jméno po jantaru. V naprosté většině případů se ambra dává do základu parfému a dodává mu hloubku a orientální nádech.
Velmi typické je pro rodinu aromatických vůní její nepřehlédnutelnost a osobitost. Aromatické parfémy jsou velice výrazné a mívají velmi dlouhou výdrž díky volbě ingrediencí, které naleznete v základu olfaktorické pyramidy vůně. Aromatické parfémy mívají v základu složky jako cedrové dřevo, santalové dřevo, oud, pižmo nebo šedou ambru.
✘ K expedici ✔ Na prodejně
Citrusové vůně charakterizuje jejich neskonalá svěžest. Tuto rodinu vůní si vybírají často milovníci sportu. Citrusové vůně mohou být velice jemné se zastoupení vonných složek jako je mandarinka, grep nebo limeta, ale mohou Vás překvapit svou výrazností, kterou jim může dodat citrusový bergamot nebo cedr.
Dřevité parfémy obsahují složky, které do kompozice vnáší teplo, bohatost a intenzitu. Všechny dřevité ingredience naleznete v přírodě: stromy, pryskyřice, mech, kůra, šišky, keře a také kořeny, trávy a listy. Nejobvyklejší jsou tóny santalového dřeva, osvěžující borovice, nasládlé pačuli, zeleného vetiveru nebo čisté cedrové dřevo.
Vůně fougere je takzvaná vůně čerstvosti a má většinou výrazné tóny citrusů nebo jiných čerstvě vonících elementů jako zelený čaj či eukalyptus. Zelené - fougere obsahují zelené části rostlin nebo trávy a často Vám budou připomínat čerstvě posekaný trávník.
Vodní nebo i “mořské” vůně obsahují noty slaného moře, jsou lehké a svěží. Mohou obsahovat tóny okurky, melounu, lotosů nebo leknínů. S vůní moře a vody se často pojí i vůně levandule a oliv.
Pižmové vůně (anglicky musk) jsou velice výrazné, dříve se jim říkalo mošusové vůně. Zdrojem pižmové vůně mohou být rostliny: ibiškovec pižmový, andělika lékařská nebo kejklířka pižmová. Mošus se používá v aromaterapii a je znám svými blahodárnými účinky na psychiku. Uvolňuje a redukuje stres. V parfémech se používá hlavně pro jeho fixační vlastnosti a také proto, že každému parfému dodá jemnost až smyslnost. Vůni si můžete představit jako takovou typickou vůni čistoty a najdete ji zastoupenou ve většině parfémů.
Dokážete si představit jak voní chypre parfémy? Pokusíme se Vám jejich typickou vůni přiblížit. Představte si ostrou a výraznou vůni s tóny dubového mechu, bergamotu, vetiveru nebo pačuli.
V kouřových parfémech rozpoznáte specifické, smyslné nuance. Tyto výrazně voňavé a houževnaté tóny se používají velmi střídmě, aby vůni zvýraznily a dodaly jí specifický charakter. Existuje několik způsobů jak kouřové tóny do vonné kompozice přidat. Do vůně se přímo začlení ingredience, které přirozeně vydávají kouřové tóny (např. druh jalovce, vetiver nebo bříza, . Druhým způsobem je "vyudit" určité suroviny, aby dostali nový charakter.
Tato největší skupina vůní zahrnuje různorodé kompozice s květinami v srdci vůně: čerstvě natrhané květiny, květiny s vodními nebo pudrovými nuancemi, vůně květinové-aldehydové, květinové-ovocné nebo různé gurmánské kompozice.
Skořice, hřebíček, muškátový oříšek nebo pepř svádějí naše chuťové buňky od pradávna. S těmi čichovými je to stejně! Ttyto voňavé bobule se používají jako ceněné suroviny v mnoha parfémových kompozicích.
Vůně kůže v různých nuancích - od květinových kompozic až po ty kouřové.
Vůně dálného východu. Oudové parfémy poznáte podle sladké, teplé a bohaté vůně. Oud je složka pocházející ze vzácných stromů aquilárie a oudové parfémy s sebou vždy nesou závan zlata a luxusu.
Orientální parfémy jsou charakteristické svou výraznou a silnou vůní. Termín "orientální" odkazuje na rodinu vůní, která v kompozici zahrnuje ingredience jako ambra, santalové dřevo, kumarin, kosatec, vanilku nebo pryskyřici.
Ovocné parfémy se vyznačují vůní ovoce jiného než citrusy. Můžete v nich ucítit tóny broskve, černého rybízu, manga nebo mučenky.
Sladké parfémy patří mezi nejoblíbenější kategorii parfémů. Dělí se do menších podkategorií - podle použití ovoce, koření, květin nebo zelených tónů. Sladkosti vonné kompozice se dosahuje použitím sladce vonících ingrediencí. Může to být sladce vonící santalové dřevo, sladká koření (vanilka), sladce vonící květina (růže) nebo sladké ovoce (mango, broskev).
Pod termínem svěží parfémy naleznete letní lehké vůně, které mohou mít nižší koncertraci (ale nemusí!) vonných složek. Najdete mezi nimi parfémy s vůní moře, vodními tóny nebo parfémy připomínající vůni deště.
Po této voňavé ingredienci sahají parfuméři odedávna. Často její vůni můžete zavětřit v pánských parfémech společně s pepřem.
Zelené parfémy používají zelené části rostlin (např. lístky fialky), trav, listí a chvojí. Evokují vůni posečené trávy. Velmi častou ingrediencí je také zelený čaj nebo tóny mechu a jalovce.
Rozsáhlá škála přírodních i synteticky vyrobených tónů dodává kompozici parfému pudrový efekt. Obvyklé pudrové tóny jsou kosatec, růže, fialka, pižmo, pryskyřice a ambra.
✔ K expedici ✘ Na prodejně
Pryskyřicové parfémy jsou dřevité, hřejivé a typické pro orientální parfémy. Pryskyřici ale můžete objevit i ve svěžích vonných kompozicích.
Speciální kategorie parfémů, které jsou složené především z jedlých ingrediencí. Pomocí čichových buňek tak můžete ochutnat klasické ingredience jako káva, čokoláda, vanilka, karamel nebo med. Mezi tóny ale naleznete i cukrovinky jako marshmallows, žvýkačka nebo koňak.